תהיו בולדוג לא חד קרן


בשנת 2013 נפל דבר. המשקיעה איילין לי טבעה את המושג יוניקורן (חד-קרן), בהתייחסו לתופעה שעד אז נחשבה מיתית בלבד: חברה פרטית עם שווי שעולה על מיליארד דולר. מאז זרמו מים רבות בבורסות העולם, שווי החברות התנפח וכיום יש עשרות חברות כאלו (חלקן הנפיקו בנתיים).

אבל המונח יוניקורן התקבע בתודעה לא רק בקונוטציות פיננסיות, אלא גם כתואר לחברה מוצלחת, יפה, נחשקת- עם כל הדברים שנובעים מכך (משרדים מפונפנים, מסיבות מנקרות עיניים וכו׳). במובן עמוק יותר, חברת טק מוצלחת נדרשת להיות ״קסומה״ ונחשקת, ובדרך כלל תמתג את עצמה ככזו שהכל בה מושלם. וכך בעצם כל התעשייה שלנו מקדשת את ״מודל היופי״ האלו של חברות מושלמות שמייצרות מוצרים יפיפיים, שהעובדים שלהם מרוצים ושמחים כל הזמן, ובקיצור- שלמות.

מיתוס אל מול מציאות

אבל, כל מי שעסק אי פעם ביזמות, או ביצירה בכלל (בין אם זה כתיבת קוד, כתיבת פוסט או יצירת אמנות חזותית כלשהי) יודע- תהליך היצירה אף פעם איננו מושלם. בדרך יש כפילויות, טעויות, חלקים שבורים שמודבקים במסקנטייפ וחזות מחוספסת שמוסתרת בעטיפה יפה. הניסיון להביא כל דבר בעולמנו לרמה של שלמות נידון לכישלון ולתסכול שנלווה אליו.

חד קרן צעיר

ואותו חד קרן מיתי? הוא בדיוק כזה. מיתוס.

אגדה

סיפור שמספרים לילדים לפני השינה

לא קיים במציאות

גיבור אלטרנטיבי

אז במקום לרדוף (מאטפורית) אחרי חד קרן- כלומר, להתעקש על שלמות בביצוע מעל לכל אספקט אחר, אני מציע לאמץ מודל מעט שונה לחיקוי.

הבולדוג.

עוזב ולא מרפה

למי שלא בקיא זני כלבים- בולדוג הוא כלב נמוך, כבד, מכוער במיוחד עם תכונת אופי נוראית- הוא עקשן. למעשה הוא עקשן כל כך, שכאשר הוא נושך כלב אחר צריך להפעיל כוח בל יאמן לפתוח את הלסתות שלו. הוא פשוט לא עוזב.

לא שאני מציע למישהו להתחיל לנשוך אחרים. אבל את תכונת האופי הזו של הבולדוג- שווה לאמץ. כי היא מוטמעת בו לאחר מאות שנים של רביה בררנית, שייצרה את הכלב המושלם לקרבות כלבים (עם כל העצב שבדבר). הכלב שמול הבולדוג יכול להיות גדול יותר, מהיר יותר וחינני יותר. הבולדוג יחכה בסבלנות עד שיקבל את ההזדמנות ואז יסגור את הלסתות שלו על גרונו של הכלב השני, ולא יעזוב עד שהמסכן ימות (או שיפתחו לו בכוח את הלסתות).

לא נאה לעין

לא מתוחכם

אבל יעיל- ומנצח כל פעם. ואם אי פעם הבולדוג וחד הקרן ייכנסו לזירה ביחד- אני יודע על מי אני אהמר.

האריה והצבוע

אבל אם האנלוגיה הזו מטרידה מדי- קבלו אחרת, מהסוואנה של אפריקה.

מי הטורף המסוכן ביותר בסוואנה, זה שכל החיות מפחדות ממנו ונותנות לו כבוד? האריה?

לא.

הצבוע.

להקת צבועים היא הכוח מטיל האימה ביותר בסוואנה. הם לא יפים, לא מהירים, לא חזקים ואין להם יכולות הרג מושלמות כמו החתולים הגדולים (אריות, נמרים וברדלס). הם לא מנסים להתחרות בטורפים האציליים על הטרף הטוב ביותר. במקום זאת, הם מחכים שהאריות יהרגו את הטרף ואז נלחמים בהם על הפגרים, ופעמים רבות הם ינצחו.

אתה מציע לנו להיות אוכלי נבלות ולא טורפים אציליים? ובכן- אבולוציונית צבועים מוצלחים הרבה יותר. הם מפצים על היעדר יכולות הטרף שלהם בעבודת צוות, לא בוחלים בשום סוג של פגר, ובגדול ידועים בסוואנה כחיה שאסור להתעסק איתה ״למה היא מג׳נונה״ (כן- צבועים יכולים לתקוף גם פילים).

הצבוע מכוער ומסריח (ככה זה כשאתה מתעסק עם פגרים כל היום) אבל הוא מאוד מצליח. והוא מצליח אף יותר בתקופות של מצוקה- בתקופות בצורת בורות המים מתייבשים, אוכלי העשב מתמעטים או נודדים והטורפים (שלא אוכלים פגרים, כי זה מתחת לכבודם), גוועים למוות. הצבועים? מבחינתם זה בופה פתוח.

גם ״סתם״ להיות נחוש זה בסדר

אני מקווה שהאנלוגיה ברורה. האבולוציה תבחר תמיד את בעל החיים הסתגלתן על פני החיים המתמחה, את בעל החיים הפונקציונאלי על פני בעל החיים היפיפה. וגם בעולמנו היום- חדי הקרן מפזזים להם בהנאה כשהאקלים חמים וידידותי, כשגשמי כסף יורדים בלי הכרה ומשקים את ערוגות התןביס שלהם. אבל כשהגשים יתמעטו חדי הקרן ירעבו, ירזו ולבסוף ימותו. מי שישרוד הן אותם אינדיבידואלים וחברות עם אינסטינקט הישרדותי חזק יותר, כאלה שלא מחפשים את השלמות ומקדשים את הביצוע. אלו ששמים את הנחישות לפני היופי.

הדרך להצלחה רצופה בגופות של חדי קרן מתים

מי ששחרר מוצר פגום יצליח יותר ממי שלא שחרר את המוצר לעולם כי ״הוא עוד לא מושלם״. מי שדיבר בכנס על אף שהוא לא מוכן ב 100% יגרוף יותר תשואות ממי שויתר כי ״אני לא מספיק בקיא בנושא״. מי ששלח 100 קורות חיים, זכה ל-99 סירובים ובסוף יתקבל לעבודה יצליח יותר ממי ששלח 10 והתייאש.

כאסטרטגיה הישרדותית- עדיף להיות בולדוג על פני חד קרן, ולדעתי, כאסטרטגיה לחיים- נחישות מנצחת שלמות. אז גם אם אתם לא הכי מוכשרים, יפים ובאופן כללי רחוקים משלמות- אל תדאגו. תעשו, תטעו, תנסו שוב, תיפלו ותקומו. אם תמשיכו בנחישות הסיכוי שלכם להצליח עולה מאות מונים על כל אלו שחיפשו את השלמות ועצרו בצד הדרך, כי דאגו שהם לא מושלמים כחד-קרן.


2 תגובות על “תהיו בולדוג לא חד קרן”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: